Provisional results:-

 

Position

Number

Time

Christian

Surname

Club

1

150

00:34:54

Christian

Green

Wells City Harriers

2

172

00:35:17

James

Green

Axe Valley Runners

3

175

00:35:48

Wayne

Loveridge

Chard Road Runners

4

166

00:38:13

George

Mallinson

Wells City Harriers

5

57

00:38:25

Robert

Collier

Axe Valley Runners

6

192

00:38:34

Paul

Card

Yeovil Town RRC

7

92

00:39:18

Ed

Stahl

Wells City Harriers

8

122

00:40:07

Matthew

Hewer

Axe Valley Runners

9

93

00:40:45

David

Whittaker

0

10

81

00:40:47

Paul

Thomas

Crewkerne Running Club

11

18

00:40:49

Hannah

Moore

0

12

127

00:40:55

Danny

Doyle

Minehead Running Club

13

20

00:41:05

Francesca

Rawlings

Clevedon AC

14

135

00:41:20

Chris

Perring

Hydrographic Harriers

15

203

00:41:34

Stuart

Gold

Minster Milers

16

138

00:41:46

James

Nicholas

Running Forever Running Club

17

9

00:42:00

Ashley

Martin

AM Personal Training

18

23

00:42:12

Adrian

Cornford

Crewkerne Running Club

19

69

00:42:23

Nick

Brooke

Dorset Doddlers RC

20

38

00:42:29

Andy

Killworth

0

21

207

00:42:36

Justin

Thomas

Wells City Harriers

22

51

00:42:44

Dan

Starnes

Running for time

23

71

00:42:51

Joel

Seward

Axe Valley Runners

24

39

00:42:56

James

Ashby

Chard Road Runners

25

46

00:43:18

Becky

Tovey

Romsey Road Runners

26

146

00:43:38

Julian

Ridgley

Somerset rc tri

27

145

00:44:02

Carl

Ward

Taunton Athletic Club

28

22

00:44:05

Robert

Gillard

Yeovil Town RRC

29

126

00:44:27

Frances

Malin

Yeovil Town RRC

30

174

00:44:29

Graham

Goldsmid

Wells City Harriers

31

97

00:44:33

Liam

Whyte

Chard Road Runners

32

167

00:44:40

Lisa

Mather

0

33

3

00:44:50

Christian

Bisgrove

Royal Navy Triathlon Association

34

201

00:45:02

Tom

Brodie

Taunton Running Forever

35

31

00:45:05

Edward

Budzynski

0

36

154

00:45:07

Quin

Drakes

Minehead Running Club

37

110

00:45:19

Kevin

Clements

Burnham-On-Sea Harriers

38

204

00:45:27

Andrew

Fox

0

39

64

00:45:39

Tanya

Lewis

Running Forever Running Club

40

199

00:45:42

David

George

0

41

82

00:45:56

Nick

Hemmings

Quantock Harriers

42

41

00:45:58

Craig

Foley

Wells City Harriers

43

159

00:46:01

Robert

Lay

0

44

36

00:46:05

Kevin

Bonfield

0

45

15

00:46:10

Andrew

Procter

0

46

103

00:46:17

Jason

Hockey

Minster Milers

47

99

00:46:20

Andrew

Gould

Crewkerne Running Club

48

178

00:46:24

Paul

Quinton

Crewkerne Running Club

49

131

00:46:25

Ben

Stevens

Minster Milers

50

115

00:46:33

Darren

Frost

Crewkerne Running Club

51

134

00:46:46

Karen

Eyre

Axe valley runners

52

21

00:46:51

Jon

Rawlings

0

53

133

00:46:56

Jeff

Watson

Yeovil Town RRC

54

34

00:47:00

Stuart

Anderson

Burnham-on-Sea Harriers

55

74

00:47:01

David

Carnell

Maiden Newton Runners

56

19

00:47:07

Jennifer

Moore

0

57

142

00:47:11

Jonathan

Rendall

BustinSkin Triathlon Club

58

114

00:47:16

Simon

Shrubb

0

59

141

00:47:27

Steven

Cousins

Crewkerne Running Club

60

206

00:47:33

David

Sutcliffe

0

61

171

00:47:46

Michael

Watkins

Just Run Taunton

62

50

00:47:53

Andrew

Armstrong

0

63

202

00:48:11

Ed

Cockburn

0

64

88

00:48:23

Andrew

Hall

Maiden Newton Runners

65

184

00:48:37

Eoghan

McAlonan

0

66

198

00:48:39

Stewart

Baker

0

67

105

00:48:42

Nicholas

Dymond

Quantock Harriers

68

106

00:48:43

Gavin

Clegg

Running Forever Running Club

69

152

00:48:52

Imogen

Rogers

BTA

70

153

00:48:54

Daren

Rogers

0

71

120

00:49:09

Jackie

Hoare

0

72

151

00:49:14

Neil

Adams

Chard Road Runners

73

59

00:49:17

Michael

Jones-Tovey

0

74

137

00:49:24

Martin

Brint

0

75

136

00:49:47

Guy

Williams

Yeovil Town RRC

76

160

00:49:46

Andrew

Lay

0

77

85

00:50:12

Colin

Gibbons

0

78

125

00:50:22

Ken

Tinkler

0

79

76

00:50:29

Cliff

Marriott

Reading Joggers

80

144

00:50:32

Caroline

Mullane

Minster Milers

81

100

00:50:33

Philp

Lawrence

Rebel Runners Crewkerne

82

200

00:50:37

Mark

Pike

0

83

157

00:50:38

Alice

Lane

Romsey Road Runners

84

26

00:50:43

Juliet

Morrice

0

85

109

00:50:52

Mary

Butcher

Minehead Running Club

86

176

00:50:57

Greg

Nuttall

0

87

25

00:51:06

Dan

Stabback

0

88

155

00:51:12

Steve

Smith

Crewkerne Running Club

89

129

00:51:17

Tracey

Thomas

Burnham-on-Sea Harriers

90

148

00:51:24

Gemma

Hughes

Rebel Runners Crewkerne

91

121

00:51:38

Adam

Tanner

Rebel Runners Crewkerne

92

75

00:51:40

Catherine

Moffatt

Crewkerne Running Club

93

84

00:51:43

kevin

Doherty

Yeovil Town RRC

94

43

00:51:49

Philip

Strange

Burnham-on-Sea Harriers

95

189

00:51:50

Jessica

Purdy

BHAM! Runners

96

118

00:51:52

Michelle

Spillar

-

97

87

00:51:59

Nigel

Baker

Running Forever Running Club

98

95

00:52:34

Stephen

Reynolds

0

99

70

00:52:43

Daniel

Pidgeon

0

100

96

00:52:52

Geoff

Woodward

Axe Valley Runners

101

193

00:53:01

Helen

Nesbitt

Yeovil Town RRC

102

54

00:53:14

Paul

Burgess

0

103

40

00:53:34

Nicola

Barry

0

104

161

00:53:35

David

Pearce

0

105

27

00:53:42

David

Darling

Burnham-on-Sea Harriers

106

111

00:53:50

Robin

Callender

Mendip Athletic Club

107

181

00:54:07

Ray

Bown

0

108

186

00:54:10

Grace

Harris

0

109

10

00:54:18

Rhoanna

Murray

AM Personal Training

110

14

00:54:33

Malcolm

Maxted

Yeovil Town RRC

111

182

00:54:49

Lesley

Westgate

Taunton AC

112

183

00:55:07

Richard

Westgate

0

113

143

00:55:10

Jen

Loveridge

0

114

35

00:55:31

Michael

Goodwin

0

115

177

00:55:36

Kirsty

Norman

Yeovil Town RRC

116

72

00:55:51

Linda

Still

Crewkerne Running Club

117

78

00:55:58

Rebecca

Wetherall

Crewkerne Running Club

118

66

00:56:06

Mark

Benton

Burnham-on-Sea Harriers

119

162

00:56:11

Sue

Mallinson

Yeovil Town RRC

120

62

00:56:25

Shaun

Powell

Yeovil Town RRC

121

117

00:56:34

Jennie

Strugnell

Rebel Runners Crewkerne

122

61

00:56:38

Beth

Lloyd

0

123

49

00:56:40

Katy

Armstrong

Langport Runners

124

45

00:56:42

Sue

Nicholls

Burnham-on-Sea Harriers

125

48

00:56:55

Simon

Moulding

Minster Milers

126

149

00:57:07

Christy

Longley

Burnham-on-Sea Harriers

127

2

00:57:54

Kelly

Trotter

Booking for me

128

63

00:58:20

Elspeth

Fontana

Yeovil Town RRC

129

104

00:58:43

Sarah

Golding

Minster Milers

130

112

00:59:18

Tanya

Herbison

Running Forever Running Club

131

190

00:59:53

Marc

Purdy

BHAM! Runners

132

65

01:00:02

Tracey

Benton

Burnham-on-Sea Harriers

133

158

01:00:04

Ruth

Anderson

0

134

187

01:00:09

Scott

Quayle

RAF Tri

135

98

01:00:10

Jayne

Bevan

0

136

101

01:00:15

Lizzie

Smith

Chard Road Runners

137

132

01:00:28

Samantha

Lloyd

Yeovil Town RRC

138

47

01:00:32

Sarah

Pascall

Lonely Goat RC

139

80

01:00:33

Rob

Murr

Running Forever Running Club

140

1

01:00:33

Catherine

Carter

0

141

37

01:01:09

Nicky

Bonfield

0

142

6

01:01:17

Robert

Williams

Running Forever Running Club

143

44

01:01:27

Adrian

Smith

Burnham-on-Sea Harriers

144

68

01:01:36

Flora

Brooke

Dorset Doddlers RC

145

94

01: